Son Mühür
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
ATATÜRK’Ü ANLAMAK
Zafer Binici
YAZARLAR
10 Kasım 2020 Salı

ATATÜRK’Ü ANLAMAK

Bugün 10 Kasım. Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının yıl dönümü. Milletçe, bir kez daha başımız sağolsun.

Bugün O’nu anmak için sıradan bir gün değil. Bugün karalar bağlama günü hiç değil. Bugün Atamızı daha iyi anlamak,  takip edebilmek, O’nun gibi ileri görüşlü bir vatansever olabilme günü.

“Benim naçiz vücudum elbet birgün toprak olacaktır ama Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” diyen Mustafa Kemal Atatürk aramızdan ayrılmış, o çok sevdiği vatan topraklarının sinesine kavuşmuştur. Lakin O’nun fikirleri, hayal ve özlemleri, ilke ve gayreti, hedef ve arzuları yaşamakta, sonsuzluğa ermektedir. Cumhuriyet ve bağımsızlık O’nun bu vatana ve ulusa en büyük eseri, hediyesidir. Bu yüzden Atatürk asla ölmeyecek, kalplerde ve akıllarımızda yaşamaya devam edecektir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, sadece tarih sayfalarının derinliklerinde değil yüce Türk milletinin kalbinde bulunmaktadır. Atamızın vatanı adına yapmış olduğu hizmetleri gelecek nesillerimize en iyi şekilde anlatmak ise her vatandaşımızın boynunun borcudur.

Türk milletine önderlik yapan Atatürk, milletimizin esaret altında yaşamasını aklının ucundan dahi geçirmemiştir. Kendisine padişah tarafından vaat edilen saltanatı elinin tersi ile iterek tarih sayfalarındaki en büyük bağımsızlık savaşının mimarı olmayı hak etmiştir.

Atatürk’ü anlamak onun ilke ve inkılaplarını çok iyi bilmek ve uygulamak demektir. Kurulan cumhuriyetin manasını çok iyi bilmeliyiz ki cumhuriyete daha çok sahip çıkalım ve koruyalım. Kendisini Türk milletinin bağımsızlık mücadelesine adayan Atatürk, hiçbir zaman şahsi menfaatini düşünmemiş, sadece milletin menfaatleri doğrultusunda hareket etmeyi tek yol olarak görmüştür.

10 Kasımlar Atatürk’ü kaybetmenin yanında, onu daha iyi anlamanın gereğinin ortaya konulması gereken bir gün olarak değerlendirilmelidir. O’nun hayatını, ilkelerini ve bizden yapmamızı istediği şeyleri, ortaya koymak ve uygulamak, bizlerin birinci amacı olmalıdır.

Bugün gelinen dünya düzeninde en gelişmiş ülkeler dahi Atamızı liderlerine örnek olarak göstermektedir.

Atatürk’ü her 10 Kasım’da daha iyi anlamak ve anlatmak , bizden sonraki nesillerimize onu daha iyi öğretmek de bizlerin görevidir.

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNDEM DÜNYA MAGAZİN SPOR EKONOMİ SAĞLIK YAZARLAR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ SİYASET TEKNOLOJİ KÜLTÜR SANAT
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2021 Son Mühür