Son Mühür
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
SAYIN CUMHURBAŞKANIM!
Semra İğtaç
YAZARLAR
13 Aralık 2020 Pazar

SAYIN CUMHURBAŞKANIM!

AKP'liler Meclis'te bütçe görüşmeleri sırasında adeta tempo tutarak bağırdılar:
“Aday ol! Aday ol!”
CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun 2023 seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı olacağını açıklamasını istiyorlardı.
AKP'lilerin  canhıraş laf atmaları üzerine Kılıçdaroğlu:
“Benim aday olup olmayacağımı size kim söyledi?” dedi.
İki tezahüratla kendini çatı aday ilan etme oyununa gelmedi. Çünkü bu hamlenin Mllilet ittifakını çökertme hamlesi olduğunu gayet iyi okuyan bir lider. 
Dünyada, başka hiçbir ülkede uygulanmayan “Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” ülkeyi bugün yaşadığımız ağır ekonomik ve siyasi sorunların içine sürüklediğini her fırsatta ifade eden Kılıçdaroğlu “Biz, parlamenter sisteme geçilmesi için blok olduk. Doğrusu hep beraber olmaktır. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem içinde Cumhurbaşkanı'nın fonksiyonu, ağırlığı ne kadar olacak? Başbakan'ın, yürütme organının ağırlığı ne olacak? Bütün bunlar ortaya çıkmadan Türkiye ne yazık ki, kısır bir tartışmanın içine çekilmek isteniyor” diyerek tartışmaya son noktayı koydu.

Bütçe konuşmasında  TBMM’de hakikaten de çok yankılanan parlak bir konuşma yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ertesi günü İzmir’deydi. Yoğun bir program için bir günlüğüne İzmir’e gelen Kılıçdaroğlu’nun tek gündemi vardı, depremzedeler. Deprem bölgesinde apartman görevlileriyle toplantı yapan Kılıçdaroğlu'nun yolunu kesen ise İzmirli depremzede Yıldız Eren'di. "Başım gözüm üzerine gelmişsin, Sayın Cumhurbaskanım!" diye seslendi. O anlarda sadece Son Mühür Televizyonu kameraları kayıttaydı. İzmir halkı,  İzmir milletvekilini Cumhurbaşkanlığına taşıyacak mı göreceğiz. Türkiye Cumhuriyeti'nin 8. Cumhurbaşkanı.
Turgut Özal, 1977 Türkiye genel seçimlerinde Milli Selamet Partisi'nden İzmir milletvekili adayı oldu, ancak seçilemedi. Onun yerine CHP İzmir milletvekili gazeteci yazar Akın Simav meclise girdi. MSP 12 Eylül'den sonra diğer partilerle birlikte kapatıldı. Turgut Özal o dönem milletvekili seçilseydi yasaklı siyasetçi olarak Simav gibi siyasi hayatına devam edemeyecekti. Cumhurbaşkanılık makamı için İzmir belirleyici mi hep birlikte tanıklık edeceğiz.
İzmir, Cumhuriyet Halk Partisi'nin başkentidir. İzmirliler, Türk siyasetinin belirleyici dinamikleridir. Siyasi kartlar yeniden karılırken diyebiliriz ki; Kılıçdaroğlu'nun kafasında ise parlamenter sisteme geçişi sağlayacak bir cumhurbaşkanı ile başbakan olarak çalışmak var.

Sayın Kılıçdaroğlu, "Cumhurbaşkanı adayıyım" demedi. iktidarın hevesi kursağında kaldı. Anlaşılan o ki  İzmirlinin görmek istedigi resmi Yıldız Eren bir cümle ile anlattı: "O benim Sayın Cumhurbaşkanım!"

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNDEM DÜNYA MAGAZİN SPOR EKONOMİ SAĞLIK YAZARLAR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ SİYASET TEKNOLOJİ KÜLTÜR SANAT
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2021 Son Mühür